wtorek, 26 kwietnia 2016

Kominek w domu z rekuperacją


Zacznijmy może od tego co to jest ta rekuperacja i na czym ona polega? Dlaczego wybór odpowiedniego wkładu kominkowego przy zastosowaniu rekuperacji jest tak istotny?

Rekuperacja najprościej rzecz ujmując jest wentylacją (mechanizmem wymiany powietrza znajdującego się wewnątrz budynku), która zapewnia odzysk energii (ciepła) z usuwanego powietrza, tym sposobem raz wytworzone ciepło wykorzystane zostaje ponownie. Trzeba przyznać jest to bardzo energooszczędny patent na dostarczenie świeżego powietrza do całego domu i usunięcie przy tym zużytego powietrza wraz z zanieczyszczeniami takimi jak kurz i dwutlenek węgla. 

Cały proces polega na tym, że zewnętrzne świeże powietrze zasysane przez wentylatory do budynku transportowane jest przez wymiennik ciepła rekuperatora, te z kolei ogrzane zostaje w specjalnych kanalikach w trakcie usuwania zużytego powietrza z domu. W ten sposób zużyte powietrze oddaje swoją energię do świeżego powietrza - rzecz jasna nie mieszając się z nim. Rekuperator „pracuje” dla nas przez cały rok - latem ogrzewając zewnętrzne powietrze, a zimą chłodząc 

Kominek w domu z rekuperatorem

W tym przypadku wkład kominkowy powinien mieć zamkniętą komorę spalania i dysponować w 100%  niezależnym poborem powietrza do spalania z zewnątrz domu. Chodzi o to, by kominek w żaden sposób nie pobierał powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje, ponieważ to mogłoby zakłócić zrównoważoną wentylację, jaką jest rekuperacja. Wiele firm oferując swoje produkty informuje klienta w katalogu swoich produktów lub na stronie internetowej czy dany piec spełnia taką rolę. Jeżeli w szczegółowej specyfikacji wkładu kominkowego nie znajdziecie informacji dotyczących, czy dany wkład będzie odpowiedni możecie zasięgnąć informacji u producenta bądź od pracownika firmy kominkowej zajmującej się montażem kominków.

Jeżeli dodatkowo decydujemy się na DGP (Dystrybucję Gorącego Powietrza) to z pewnością musiałoby być ona zrealizowana niezależnie od systemu rekuperacji, czyli przewodami wentylacyjnymi o podwyższonej odporności termicznej (do 250 oC). Jednakże już sam rekuperator i odpowiednio zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej jest w stanie skutecznie rozprowadzić ciepłe powietrze w domu bez konieczności dodatkowego systemu DGP. Rekuperacja wykorzysta tutaj naturalne zjawisko gromadzenia się gorącego powietrza pod sufitem aby skuteczniej ogrzać wprowadzane powietrze do budynku przez czerpnię.

Related Posts

Kominek w domu z rekuperacją
4/ 5
Oleh

Subscribe via email

Like the post above? Please subscribe to the latest posts directly via email.

5 komentarze

Tulis komentarze
avatar
16 stycznia 2019 06:35

Na całe szczęście jest to możliwe ;D Ja u siebie na pewno będę mieć przepiękny kominek. Znalazłem już specjalne wkłady na http://kom-in.pl. Teraz nic tylko działać!

Reply
avatar
1 listopada 2019 13:46

<a href="google.pl>google.pl</a>

Reply
avatar
25 stycznia 2021 05:24

Wspaniałe rozwiązanie ale najważniejsze żeby doprać odpowiedni wkład kominkowy. My mamy takiego sprawdzonego i poleconego producenta Ignif https://ignif.com/ . Będziemy chcieli u niego zamówić wkład, kasetę oraz dopasować drzwiczki.

Reply