niedziela, 11 stycznia 2015

Wkłady kominkowe i kominki akumulacyjne

O słuszności wyboru wkładu kominkowego akumulacyjnego nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Kominek dzisiaj, to nie tylko spalarka drewna generująca olbrzymie straty ciepła – to nowoczesne piece, które oprócz wizji domowego ogniska są oszczędnymi i ekologicznymi urządzeniami o wielu zaletach. Przede wszystkim wydłużają okres palenia utrzymując przez wiele godzin żar w palenisku, tym samym oszczędzacie duże ilości paliwa. Natomiast po wygaśnięciu paleniska ciepło promieniuje przez kilka dobrych godzin. 
 

Zaznaczyć przy tym trzeba, że kominek akumulacyjny, a piec akumulacyjny (wkład kominkowy), to często mylone pojęcia, bowiem kupno i montaż wkładu kominkowego o takich cechach, nie czyni waszego kominka akumulacyjnym.  Tym mianem określa się dodatkowe zabudowy ze specjalnych materiałów akumulacyjnych (płyty szamotowe lub magnezytowe), tak zwane kominki ciepłe. Ich celem jest magazynowanie ciepła oraz ograniczenie ilości spalanego drewna i brykietu. Ta forma zabudowy pozwoli wam cieszyć się efektem pieca kaflowego - im większa będzie powierzchnia takiej zabudowy, tym lepiej.

Jeżeli jednak z jakichś powodów nie mogliście pozwolić sobie na zakup takiego wkładu kominkowego lub dysponujecie już kominkiem z tradycyjnym piecem, możecie nieco poprawić funkcjonowanie takiego kominka poprzez instalacje wymienników ciepła (krążków akumulacyjnych lub ceramicznych), umiejscowionych bezpośrednio na korpusie kominka na tak zwanym czopuchu lub wylocie do komina. W ten sposób zminimalizujecie prawdopodobieństwo uszkodzenia komina wysokimi temperaturami spalin. Jeśli wasz wkład kominkowy nie posiada też funkcji doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz domu, możecie nieco przerobić piec i spowodować, że drewno będzie spalać się dokładniej, a większość gazów zostanie wypalona wewnątrz pieca.

Related Posts

Wkłady kominkowe i kominki akumulacyjne
4/ 5
Oleh

Subscribe via email

Like the post above? Please subscribe to the latest posts directly via email.