niedziela, 25 stycznia 2015

Funkcjonowanie kominka wodnego w systemie otwartym i zamkniętym

Każdy, kto po przemyśleniu wszystkich zalet i wad wyboru rodzaju kominka (czy to z płaszczem wodnym czy powietrznym z DGP), zdecydował się na kominek z płaszczem wodnym - pozostaje wybór systemu w jakim ten kominek będzie funkcjonować. Do wyboru mamy obecnie dwie wersje funkcjonowania paleniska z płaszczem wodnym: w układzie otwartym lub zamkniętym.

 

Kominek wodny - układ otwarty

Układ otwarty funkcjonuje w połączeniu  z naczyniem wzbiorczym, które musi być usytuowane w najwyższym punkcie całego systemu,  pływakiem oraz wymiennikiem płytowym. Jest to system nieco kosztowniejszy od systemu zamkniętego. Przy czym zaznaczyć należy, że w kominku wodnym w układzie otwartym woda ma bezpośredni kontakt z tlenem (powietrzem atmosferycznym), co przyczynia się do korozji układu centralnego ogrzewania. Kontakt z tlenem spowoduje szybsze zużywanie się całego układu, a kamień kotłowy obniży jego sprawność. Prawdopodobnie będzie to decydującym czynnikiem o wyborze rodzaju instalacji.

 

Kominek wodny - układ zamknięty

Układ zamknięty według opinii wielu instalatorów jest systemem bezpieczniejszym od systemu otwartego i łatwiejszym w zamontowaniu. Zabezpieczeniem w tym układzie jest wykorzystanie bufora, który przejmuje ewentualne przegrzanie wody wewnątrz płaszcza wodnego. Dodatkowo układ zamknięty jest mniej skomplikowany. Wymaga jedynie odpowiednich zabezpieczeń takich, jak naczynie  przeponowe, wężownica schładzająca z zabezpieczeniem termicznym oraz zawór bezpieczeństwa. Jest to trójstopniowe – wymagane zabezpieczenie, bo w przypadku uszkodzenia  zaworu termicznego zwiększoną objętość gorącej wody przejmie naczynie przeponowe, a gdyby to również zawiodło mamy zawór bezpieczeństwa umożliwiający wyrzut wody i spadek ciśnienia w instalacji. Dzięki temu, że nie występuje już tutaj naczynie wzbiorcze do systemu nie dostaje się nowa woda, a co za tym idzie tlen i kamień kotłowy.

Obecnie jeżeli chodzi o sprzedaż oraz instalacje wybór systemów jest zrównoważony, chociaż za układem zamkniętym przemawiają koszty  i przede wszystkim mniej skomplikowany układ.

Related Posts

Funkcjonowanie kominka wodnego w systemie otwartym i zamkniętym
4/ 5
Oleh

Subscribe via email

Like the post above? Please subscribe to the latest posts directly via email.