niedziela, 27 grudnia 2015

Sterowniki do kominków – Automatyzacja procesu spalania


Każdy, kto używał już kominka (zwłaszcza, jako źródła ogrzewania całej przestrzeni mieszkalnej) dobrze wie jak czasami ogień jest trudnym do okiełznania żywiołem. Wymaga to przy tym sporej wiedzy, kultury palenia, zapewnienia odpowiedniej regulacji systemem dopowietrzania tak, aby osiągnąć wymagane parametry ekonomicznego spalania, a także zaangażowania i czasu. 

Brzmi dość skomplikowanie, tymczasem proces palenia w kominkach można zoptymalizować i zautomatyzować wykorzystując do tego celu regulator kominkowy o ile kominek wyposażony jest w bezpośredni dopływ powietrza do komory spalania.

Normalnie podczas palenia w kominku istotne znaczenie ma odpowiednie dozowanie powietrza do komory spalania. Mała ilość powietrza nie pozwali wam uzyskać optymalnej temperatury, powodując nadmierne dymienie, a zbyt duża spowoduje straty ciepła. Stosując rozwiązania w formie elektronicznych sterowników i optymalizatorów spalania, możecie zapewnić sobie optymalne warunki pracy kominka pod kątem temperatur (stabilizację pracy na wybranym w danej chwili poziomie temperatury), jakie pragniecie uzyskać w ogrzewanych pomieszczeniach.  

Praca regulatora realizowana jest za pośrednictwem przepustnicy, która płynnie reguluje dopływ powietrza do komory spalania. Natomiast zmiany parametrów pracy kominka uzależniona jest od temperatury wewnątrz paleniska, mierzonej przez czujnik zainstalowany jak najbliżej komory spalania. Niektóre z modeli wyposażone są w dodatkowe czujniki służące na przykład do odczytu temperatury spalin czy też czujnik otwarcia drzwiczek paleniska. 



Dodatkowym atutem takiej automatyzacji procesu spalania są przede wszystkim spore oszczędności w ilości zużytego opału, które sięgać mogą 30%, a przy odpowiedniej izolacji budynku czy rodzaju pieca nawet 50%. Używając kominka możecie również zapomnieć o wszelkich uciążliwościach związanych z obsługą paleniska.


System zabezpieczeń

Sterowniki wyposażone są w zasilanie awaryjne zabezpieczające instalację na wypadek braku w dostawie prądu. W takim przypadku ich zadaniem jest doprowadzić do całkowitego otwarcia przepustnicy, a co za tym idzie bezpiecznego wygaszenia paleniska. Regulator kominkowy może również współpracować z czujnikiem czadu, generatorem ciągu lub napędem klapy kominowej służącej przekierowaniu spalin.  


Są to obecnie najskuteczniejsze rozwiązania, jakie możecie zastosować w swoim kominku, zwłaszcza, gdy powietrze rozprowadzane jest grawitacyjnie przez kratki kominkowe, czy też dysponujecie systemem dystrybucji gorącego powietrza. Zakup urządzenia może nie jest tanie, ale zwraca się stosunkowo bardzo szybko - nie rzadko już w pierwszej połowie sezonu grzewczego.