niedziela, 25 stycznia 2015

Funkcjonowanie kominka wodnego w systemie otwartym i zamkniętym

Każdy, kto po przemyśleniu wszystkich zalet i wad wyboru rodzaju kominka (czy to z płaszczem wodnym czy powietrznym z DGP), zdecydował się na kominek z płaszczem wodnym - pozostaje wybór systemu w jakim ten kominek będzie funkcjonować. Do wyboru mamy obecnie dwie wersje funkcjonowania paleniska z płaszczem wodnym: w układzie otwartym lub zamkniętym.

 

Kominek wodny - układ otwarty

Układ otwarty funkcjonuje w połączeniu  z naczyniem wzbiorczym, które musi być usytuowane w najwyższym punkcie całego systemu,  pływakiem oraz wymiennikiem płytowym. Jest to system nieco kosztowniejszy od systemu zamkniętego. Przy czym zaznaczyć należy, że w kominku wodnym w układzie otwartym woda ma bezpośredni kontakt z tlenem (powietrzem atmosferycznym), co przyczynia się do korozji układu centralnego ogrzewania. Kontakt z tlenem spowoduje szybsze zużywanie się całego układu, a kamień kotłowy obniży jego sprawność. Prawdopodobnie będzie to decydującym czynnikiem o wyborze rodzaju instalacji.

 

Kominek wodny - układ zamknięty

Układ zamknięty według opinii wielu instalatorów jest systemem bezpieczniejszym od systemu otwartego i łatwiejszym w zamontowaniu. Zabezpieczeniem w tym układzie jest wykorzystanie bufora, który przejmuje ewentualne przegrzanie wody wewnątrz płaszcza wodnego. Dodatkowo układ zamknięty jest mniej skomplikowany. Wymaga jedynie odpowiednich zabezpieczeń takich, jak naczynie  przeponowe, wężownica schładzająca z zabezpieczeniem termicznym oraz zawór bezpieczeństwa. Jest to trójstopniowe – wymagane zabezpieczenie, bo w przypadku uszkodzenia  zaworu termicznego zwiększoną objętość gorącej wody przejmie naczynie przeponowe, a gdyby to również zawiodło mamy zawór bezpieczeństwa umożliwiający wyrzut wody i spadek ciśnienia w instalacji. Dzięki temu, że nie występuje już tutaj naczynie wzbiorcze do systemu nie dostaje się nowa woda, a co za tym idzie tlen i kamień kotłowy.

Obecnie jeżeli chodzi o sprzedaż oraz instalacje wybór systemów jest zrównoważony, chociaż za układem zamkniętym przemawiają koszty  i przede wszystkim mniej skomplikowany układ.

niedziela, 11 stycznia 2015

Wkłady kominkowe i kominki akumulacyjne

O słuszności wyboru wkładu kominkowego akumulacyjnego nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Kominek dzisiaj, to nie tylko spalarka drewna generująca olbrzymie straty ciepła – to nowoczesne piece, które oprócz wizji domowego ogniska są oszczędnymi i ekologicznymi urządzeniami o wielu zaletach. Przede wszystkim wydłużają okres palenia utrzymując przez wiele godzin żar w palenisku, tym samym oszczędzacie duże ilości paliwa. Natomiast po wygaśnięciu paleniska ciepło promieniuje przez kilka dobrych godzin. 
 

Zaznaczyć przy tym trzeba, że kominek akumulacyjny, a piec akumulacyjny (wkład kominkowy), to często mylone pojęcia, bowiem kupno i montaż wkładu kominkowego o takich cechach, nie czyni waszego kominka akumulacyjnym.  Tym mianem określa się dodatkowe zabudowy ze specjalnych materiałów akumulacyjnych (płyty szamotowe lub magnezytowe), tak zwane kominki ciepłe. Ich celem jest magazynowanie ciepła oraz ograniczenie ilości spalanego drewna i brykietu. Ta forma zabudowy pozwoli wam cieszyć się efektem pieca kaflowego - im większa będzie powierzchnia takiej zabudowy, tym lepiej.

Jeżeli jednak z jakichś powodów nie mogliście pozwolić sobie na zakup takiego wkładu kominkowego lub dysponujecie już kominkiem z tradycyjnym piecem, możecie nieco poprawić funkcjonowanie takiego kominka poprzez instalacje wymienników ciepła (krążków akumulacyjnych lub ceramicznych), umiejscowionych bezpośrednio na korpusie kominka na tak zwanym czopuchu lub wylocie do komina. W ten sposób zminimalizujecie prawdopodobieństwo uszkodzenia komina wysokimi temperaturami spalin. Jeśli wasz wkład kominkowy nie posiada też funkcji doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz domu, możecie nieco przerobić piec i spowodować, że drewno będzie spalać się dokładniej, a większość gazów zostanie wypalona wewnątrz pieca.