wtorek, 25 sierpnia 2015

Dobre i suche drewno = ekologiczne palenie


Jakość drewna kominkowego ma o wiele większe znaczenie niżby się mogło z pozoru wydawać.  Aby spalenie w kominku można było nazwać spalaniem ekologicznym drewno powinno być jak najbardziej suche. Podczas takiego spalania efektem ubocznym będzie tylko woda i dwutlenek węgla w ilości dokładnie takiej samej, w jakiej drzewo pobrało podczas swojego wzrostu.

Jeżeli wasze drewno będzie miało wilgotność większą niż norma przyzwoitości 20 % uzyskacie nie tylko mniej ciepła, ale również będziecie zanieczyszczać środowisko, a palenie będzie nieekonomiczne. Wilgotność ponad normę obniża temperaturę w palenisku, a także spalin wychodzących przez komin. Z tej przyczyny drewno nie ulega całkowitemu spaleniu zwiększając ryzyko powstania tak niebezpiecznego tlenku węgla. 

Do dyspozycji mamy różne rodzaje drewna, każde z nich odmiennie zachowują się w trakcie spalania, jeden gatunek będzie spalał się szybko i intensywnie drugi natomiast będzie się tlił i zamieniał w kawałki węgla drzewnego. Idealnym, zatem będzie drewno o wilgotności mniejszej niż 15% gwarantujące najlepszą jakość spalania przyjazną dla środowiska. W drewno takiej jakości nie zaopatrzycie się w tartaku czy nadleśnictwie, dlatego jedyną metodą jest sezonowanie. 

Jakim drewnem palić w kominku?


Najbardziej wartościowe jest drewno bardzo twarde - wysokokaloryczne takie jak dąb, grab oraz buk, pali się bardzo długo (rzadziej będziecie musieli dokładać do kominka) i daje najwięcej ciepła. Brzoza natomiast (nawet ta krótko sezonowana) z reguły szybko się spala, jej zaletą jest to, że pozostawia wyjątkowo mało substancji smolistych. Drzewa owocowe wiśni, jabłoni lub gruszy mają średnią wartość opałową, ale wydzielają za to bardzo miły aromat. Najmniej kalorycznym drewnem jest drewno miękkie takie jak lipa czy topola, jeśli użyjecie tego typu paliwa będziecie musieli dokładać do ognia o wiele częściej, tej ostatniej używa się z reguły, jako podpałki.

Drewno drzew iglastych nie jest wskazane ze względu na dużą zawartość żywicy, która w trakcie spalania bardzo zanieczyszczają palenisko i przewód kominowy. 


Kupowanie i przechowywanie drewna


Jeżeli planujecie kupno drewna kominkowego powinniście na początek oszacować jego zużycie. Najlepiej dużo (tyle ile jesteście w stanie przechowywać), nie bójcie się w tym przypadku nadwyżki, którą wykorzystacie w następnym sezonie. Równie ważną rzeczą jest to by kupować drewno zawczasu, szczególnie wczesną wiosną, gdy zakup jest najtańszy. 


Magazynowanie i przechowywanie drewna powinno odbywać się w miejscu przewiewnym zabezpieczonym przed wilgocią. Niska wilgotność powietrza zimą szczególnie sprzyja szybkiemu wysychaniu polan, dlatego najlepiej robić to jeszcze, gdy na dworze leży śnieg. Najlepszym miejscem na przechowywanie drewna będzie wiata, domek ogrodowy lub taras. Jeżeli zależy wam na czasie skorzystać możecie z usług profesjonalnego suszenia drewna w suszarni wysokotemperaturowej. Takie drewno ma ok. 22% wilgotności, pozbawione jest przy tym wielu gatunków grzybów i pleśni żyjących w drewnie, a jednocześnie posiada wysoką wartość opałową. Różnego rodzaju plandeki mogą być przydatne jedynie, jako osłona i na krótki czas. 

Related Posts

Dobre i suche drewno = ekologiczne palenie
4/ 5
Oleh

Subscribe via email

Like the post above? Please subscribe to the latest posts directly via email.

3 komentarze

Tulis komentarze
avatar
27 sierpnia 2015 13:51

To jeszcze wszystko przede mną. Na razie jeszcze waham się jaki model kominka kupić. Obstaje przy http://www.wkladykominkowe.net.pl/produkt/wklad-kominkowy-uniflam-700-selenic ale nie mam ostatecznej decyzji. Jest pełno artykułów o designie, a dla mnie istotniejsze są takie praktyczne jak ten.

Reply
avatar
18 października 2015 06:57

Dla kaminków i pieców bardzo dobrze jestpellet drzewny

Reply
avatar
25 stycznia 2021 03:28

Super pomysł z tym miejscem na drzewo. My mamy remont salonu i też będzie kominek nawet znalazłam wkłady kominkowe https://ignif.com/wklady-kominkowe/ ale muszę pokazac mężowi to miejsce niech zobaczy jak można zagospodarować fajne miejsce na drewno.

Reply