niedziela, 21 grudnia 2014

Współczesne paleniska wodne


Już od kilku lat można śmiało powiedzieć, że kominki z płaszczem wodnym nie odbiegają swoją stylistyką od wkładów kominkowych powietrznych, zwłaszcza atrakcyjnością odbioru wizji ognia.  Decydując się na piec z płaszczem wodnym nie musicie oglądać kotłowni i wiecznie brudnych szyb, na pierwszy rzut oka nawet nie dostrzeglibyście różnicy patrząc na gotowy i zabudowany kominek. Szczególnie duży wybór pojawił się wśród wersji narożnych palenisk wodnych, czyli z jedno szybą boczną bez szprosa oraz modeli z fasadami „vis-a-vis” w formie wyspy na środku salonu.  Jedynym piecem wodnym, którego z nie można było znaleźć w ofercie producentów to piec z trzema szybami bez szprosa (w kształcie litery C), ale i w tej stylistyce doczekaliśmy się takiego modelu, mianowicie szwajcarskiej firmy Staffieri AG, której namiar na przedstawiciela na Polskę znajdziecie tutaj: http://www.staffieri.pl

Na czele najmodniejszych rozwiązań zdecydowanie królują piece narożne o takich cechach jak, zminimalizowana rama, nadruk na szybie powiększający optycznie palenisko, ukryte rączki czy zamontowane maskownice prowadnic. Na dodatek do wyboru macie elektroniczne rozwiązania optymalizujące pracę kominków wodnych.

Jako, że wybór palenisk jest duży, a bardzo duża część zwolenników domowego ogniska lubi duże panoramiczne przeszklenia często w niewielkich salonach, może wystąpić problem dotyczący ilości wypromieniowanego ciepła z wnętrza paleniska. Do tego powstają domy znacznie lepiej izolowane, budynki energooszczędne i pasywne w modelu rodziny 2+1, ale i temu można łatwo zaradzić stosując system podwójnej szyby lub wyboru pieca z szybą powlekaną specjalną warstwą obniżającą emisję ciepła. Zatem chyba jedynym elementem decydującym o wyborze paleniska z płaszczem wodnym będą już tylko kwestie ekonomiczne oraz to, do czego tak naprawdę będzie służył wam kominek.

sobota, 13 grudnia 2014

Elektronicznie kominki i piece na pellet część II

Piece na pellet to przede wszystkim wygoda, gdyż gotowy do użycia w każdej chwili - pellet pakowany jest w kilkunastokilogramowych workach, z których bezpośrednio sypie się go do zasobnika znajdującego się w piecyku. Jest to zdecydowanie wygodniejsze niż pracochłonny proces przygotowywania opału do standardowych kominków. 


Piecyki na pellet również występują w wersji z płaszczem wodnym, które mogą być oczywiście podłączone do istniejących instalacji grzewczych lub pracować ze źródłami energii odnawialnej, jak baterie słoneczne. W każdym przypadku, czy jest to piecyk powietrzny czy z płaszczem wodnym ogrzać możecie zarówno pomieszczenie to, w którym usytuowany jest piecyk, jak i sąsiednie wybierając do tego specjalny model o takiej funkcji. 

Rodzaje automatycznych podajników w piecach na pellet

Piece na pellet wyposażone są standardowo w tak zwany podajnik pelletu (dostarczający paliwo do paleniska) i może to być automatyczny podajnik pneumatyczny lub ślimakowy. Pneumatyczne umożliwiają transport pelletu na odległość od kilku do kilkudziesięciu metrów. To daje nam niesamowitą wygodę w sposobie i miejscu magazynowania pelletu od salonu czy kotłowni. Dzięki temu składować możemy pellet w ilości takiej, by wystarczył nam na cały sezon grzewczy.

Bezpieczeństwo piecyków na pellet 

Samoczynny system gaszenia płomienia pozwala nam zostawić bez obaw mieszkanie nie martwiąc się o bezpieczeństwo majątku.  Dodatkowo każdy piecyk powinien posiadać zabezpieczenie przed cofaniem się ognia do zbiornika paliwa.

Zużycie paliwa
Użytkowanie pieców na pellet jest o wiele bardziej ekonomiczne niż kominków tradycyjnych, specjalna sonda kontroluje poziomu tlenu w spalinach, automatycznie dostosowując pracę wentylatora oraz podajnika do panujących warunków w pomieszczeniu i na zewnątrz.