środa, 17 września 2014

Jak wydajnie zagospodarować energię wydobytą ze spalonego drewna?

Bardzo dużo pytań dotyczących budowy kominka dotyczy możliwości wykorzystania kominka w taki sposób, aby jak najefektowniej odzyskać energię ze spalin. Dobrym przykładem gospodarowania energii były piece kaflowe, dziś kominki stosują różnego rodzaju dodatkowe akcesoria jak ceramiczne moduły, bądź krążki akumulacyjne. Znakomicie zastępując tradycyjny ciąg kanałów grzewczych, na których oparty był tradycyjny piec kaflowy.

Dla zwiększenia trwałość firmy zaprojektowały dla nas nowy rodzaj materiału szamotowego o nazwie akubet, który znacznie przewyższa walorami technicznymi znany wszystkim szamot. Większa zdolność do magazynowania ciepła oraz łatwy montaż sprawił, że obecnie ceramiczne moduły akumulacyjne wykorzystywane są przez kominkarzy do budowy kominka akumulacyjnego najchętniej. 


Jeszcze szybszym, łatwiejszym i tańszym sposobem jest zastosowanie tak zwanych krążków akumulacyjnych zakładanych na czopuch wkładu kominkowego. Możemy do woli regulować moc odraz ilość oddawanego ciepła przez odjęcie, lub dodanie kolejnego krążka. Z reguły maksymalnie można założyć 5 takich elementów. Po wygaśnięciu ognia w kominku krążki będą oddawać nagromadzone ciepło przez długi czas utrzymując temperaturę uzyskaną podczas korzystania z kominka.

Pamiętać należy przy tym, iż budując kominki w nowatorskich rozwiązaniach grzewczych koniecznie trzeba zwrócić na jakość palenia w kominku, to zagwarantuje wam długie użytkowanie kominka i poprawne funkcjonowanie pieca.